Chorwacja

Wybierając się do Chorwacji można skorzystać z usług hotelowych lub też wynająć kwaterę u Chorwatów, a czasem nawet Polaków, co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Umożliwia to także przebywanie z dala od zgiełku kurortów, bliżej zaś kultury i kuchni chorwackiej. Rezerwując kwaterę z wyprzedzeniem można znaleźć ją w cenie nawet 15 euro za osobę i to tuż przy plaży.

Dubrownik
Dubrownik

Będąc w Chorwacji trudno się zdecydować na konkretne miejsce, jest tu bowiem tak wiele wspaniałych zakątków wartych zobaczenia, że trzeba sobie na nie zarezerwować więcej czasu. Na uwagę zasługuje niewątpliwie Dubrownik nazywany często „Perłą Adriatyku”. To miasto pełno wyjątkowych zabytków. Sama starówka zaskakuje – potężne miejskie mury, liczne baszty oraz fortyfikacje ubarwią każdy spacer. Z atrakcji, których nie sposób przegapić warto zobaczyć chociażby Pałac Rektorów, gotycki zespół klasztorny Klarysek, Wielką Studnię Onofrię, Kolumnę Rolanda czy też wybrać się na pobliską wyspę Lokrum. Widok z niej bowiem rozciąga się na wspaniałe miejskie mury, które strzegą miasta od strony morza.

Na odkrycie czeka także najstarszy kurort Dalmacji – Split. Ma on niezwykle barwna i długą historię, którą lepiej poznać można w Muzeum Archeologicznym i znajduje się tu wiele świątyń, które zostały wzniesione w okresie średniowiecza.

Piękne pałace oraz zabytkowe świątynie czekają także w takim mieście jak Korcula, a najstarszy teatr miejski oraz niesamowite adriatyckie wybrzeże – w mieście Hvar. Obie te aglomeracje uważane są najpiękniejsze miasta Wysp Dalmatyńskich, co gwarantuje wspaniałe wakacje. Jedne z najcudowniejszych plaż w Chorwacji odnaleźć zaś można w pobliżu miasta Bol. Najpopularniejsze kąpieliska, a co za tym idzie również wspaniałe plaże, znajdują się również w takich miejscowościach jak Makarska, Baska Voda, Novalija, Brela, Pag na wsypie Pag oraz Hvar na wyspie o tej samej nazwie.

Chorwacja słynie także z niesamowitej fauny i flory. Podziwiać zaś ją można w Parku Narodowym Krka, który znany jest z unikalnej roślinności oraz widowiskowych wodospadów. Warto także zobaczyć Jeziora Plitwickie, które kryją wiele gatunków ptaków.

Choć można wybrać się do Chorwacji rezerwując wcześniej lot lepiej jest podróżować samochodem. Dzięki temu bowiem w trakcie jazdy można nie tylko zwiedzić dodatkowo na przykład Pragę, ale i większość Chorwacji.